Asset 1-min (1)

FKM

فلوئورو الاستومر معروف به Viton نوعی لاستیک مصنوعی می باشد که در برابر حرارت مقاوت بالایی دارد.

FKM - الاستومر فلوئور کربن (وایتون)

فلوئورو الاستومر معروف به Viton نوعی لاستیک مصنوعی می باشد که در برابر حرارت مقاوت بالایی دارد.

وایتون با محیط های روغنی ، روغن هیدرولیک،هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک و همچنین محیط های اسیدی رقیق سازگار است.

عملکرد وایتون در محیط های با دمای بالا، خورنده ، شیمیایی و محیط با درصد اکسیژن بالا مناسب است. 

کد

Standard FKM

درجه سختی

5 ± 85

رنگ

مشکی یا قرمز

محدوده دما

220+ تا 25-

توضیحات

مقاوم در برابر حرارت

دیتاشیت

معایب وایتون:

  • مقاومت پایین در برابر سایش
  • در دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و سخت می شود.
  • در دمای بسیار بالا هیدروژن فلوراید آزاد می کند که سمی می باشد.
  • ناسازگار با خانواده کتون ها مثل استون ، متیل اتیل کتون
  • ناسازگار با اسید های ارگانیک

توضیحاتی در مورد وایتون FKM

فلوئوروالاستومر یا FKM دسته ای از لاستیک های سنتزی است که برای عملکرد در دمای خیلی بالا طراحی شده است. FKM سطوح فوق العاده ای از مقاومت به مواد شیمیایی، گرما و روغن را ارائه می دهد، در حالیکه ارائه عمر مفید سرویس بالاتر از 200 درجه سانتی گراد است. FKM یک واحد تنها نیست بلکه خانواده ای از فلوئور پلیمر است. فلوئوروالاستومرها یا FKM (گاهی اوقات نیز به عنوان وایتون FKM نامیده می شود.) می تواند با میزان فلوئور به ترتیب 66%، 68%، 70% طبقه بندی شود. این بدین معنی است که لاستیک FKM که دارای میزان فلوئور بالاست مقاومت بیشتری به سیالات مشتق شده از افزایش سطح فلوئور دارد.

وایتون FKM

وایتون یک نام تجاری برای فلوئوروالاستومر هاست که توسط شرکت الاستومرهای عملکردی DUPONT نام گذاری شده است. این فلوئورولاستومر – FKM Viton – در سال 1957 به منظور تطابق با الزامات صنعت هوافضا به عنوان الاستومری با عملکرد بالا معرفی شد. استفاده از وایتون به سرعت در دیگر صنایع شامل خودرو سازی، صنایع شیمیایی، نیروی سیال گسترش یافت. وایتون بیشتر فلورولاستومر مشخص شده است، که به خوبی برای مقاومت عالی حرارت در برابر عالی، مقاومت عالی در برابر تهاجم سوخت ها و مواد شیمیایی شناخته شده است. این وایتون FKM فلوئوروالاستومر معمول در سراسر جهان براساس استاندارد  ISO 9000 و ISO/TS 16949 می باشد. 

کاربردهای FKM

FKM دارای قابلیت اطمینان درازمدت حتی در شرایط محیط سخت است. لیستی از کاربرد های آن در زیر آمده است:

  • هوافضا: آب بندهای اورینگی برای سوخت، روان کننده ها، آب بندی شیر، شلنگ های سوخت، اورینگ های سوخت انژکتور، در مخزن و اتصال سریع، لوله دودکش. لاینرهای شیر، پوشش غلطک، ورق/ واشر های برش و غیره.
  • خودروسازی: آب بندهای شفت، دریچه های چک شیر، دیافراگم ها، گیره های آتش سوزی نظامی، اتصال دهنده های الکتریکی، آب بند ساقه دریچه های تایر، کلیپس های موتورهای جت، واشر های برش تراش و غیره.
  • صنعتی: آب بندهای اورینگ هیدرولیک و سیستم های هیدرولیک، واشرهای منیفولد، مخزن سوخت، آب بند فایروال، آب بند موتور سیستم روغن شیلنگ سیفون، واشر (دریچه و منیفولد) و غیره.

 

FKM به میزان بالایی به عنوان گروهی از لاستیک های سنتزی استفاده می شود که سطح بالایی از مقاومت به مواد شیمیایی، روغن، گرمارا ارائه می دهد. این نوع از لاستیک می تواند در ساخت آب بندها، اورینگ هاو شلنگ ها برای کاربرد عملکردی مختلف بالا در خودرو، هوا فضا و صنعت پتروشیمی استفاده شود.

 

انواع گریدهای لاستیک وایتون Viton

 A , B , F, GBLT , GF , GLT , GFLT , ETP


انواع رنگ وایتون Viton / FKM 

 مشکی , سفید , سبز , زرد , قهوه ای , قرمز , نارنجی